دائرة المعارف ایرانی ویکی ما
فکر زیبا بهتر از روی زیبا * لبخند بزن بانوی مهر
درباره وبلاگ>
افزایش بازدید رایگان
کسب درآمد قانونی از اینترنت
مدیر وبلاگ : الهه سبز
نویسندگان


مدرک مهندسی «زنبور عسل» هم جعلی است!


مدرک مهندسی «زنبور عسل» هم جعلی است!

 آن گونه که از یک تحقیق جدید بر می آید، آرایه شش ضلعی کامل شانه های کندوی عسل، که هزاران سال به عنوان نمونه عالی شکل گیری الگوهای طبیعی شناخته می شد، بیشتر از این که ناشی از مهارت زنبورها باشد، مدیون نیروهای فیزیک است.

به گزارش نیچر، گروهی به سرپرستی بهوشان کاریهالو از دانشگاه کاردیف انگلیس، می گویند که تنها کاری که زنبورها می کنند ساختن سلول هایی با سطح مقطع دایروی و و روی هم قرار دادن این استوانه ها است. طبق تحقیق آنها، که در ژورنال علمی Royal Society Interface منتشر شده، موم در اثر گرمای بدن زنبورها نرم شده و سپس در اثر کشش سطحی نقاط اتصال که در آنها دیواره سه سلول به هم می پیوندند، شکل آشنای شش ضلعی ایجاد می شود.


این یافته ها کمک می کنند تا این بحث قدیمی به پایان برسد که آیا شانه عسل مثالی از مهندسی زیستی است یا فیزیک صرف؟

یک آرایه هندسی معمولی از سلول های همسان با سطح مقطع های ساده چند ضلعی می تواند فقط به سه شکل وجود داشته باشد: مثلث، مربع یا شش ضلعی. از این سه حالت، شش ضلعی ها فضا را با کمترین مساحت دیوارها تقسیم می کنند، و در نتیجه، برای یک شانه عسل، کمترین میزان موم صرف می شود.

یک مساله تاریخی

آگاهی ما از این رویکرد اقتصادی به قرن چهارم پیش از میلاد برمی گردد. در آن زمان ریاضیدانی به نام پاپوس از اهالی اسکندریه، نوشت که زنبورها «یک دور اندیشی هندسی مشخص» دارند. ولی در قرن هفدهم پس از میلاد، راسموس بارتولین، ریاضی دان دانمارکی ادعا کرد که حشرات هیچ نیازی به چنین دور اندیشی ندارند. او گفت که شش ضلعی ها به طور اتوماتیک و در اثر فشار ناشی از تلاش هر زنبور عسل برای هر چه بزرگ تر درست کردن سلول خود ساخته می شوند، درست همان گونه که وقتی چندین حباب را در یک لایه کنار هم قرار دهیم، حابت شش ضلعی به خود می گیرند.

در سال ۱۹۱۷/۱۲۹۶، دی آکری تامپسون، جانور شناس اسکاتلندی، باز هم با استناد به رفتار حباب ها، ادعا کرد که کشش سطحی در موم نرم، دیواره های سلول را به تشکیل اتصال های شش ضلعی سه لایه وا می دارد. گروهی تحت هدایت کریستین پرک، که در آن زمان در دانشگاه وارزبورگ آلمان بود، در سال ۲۰۰۴/۱۳۸۳ نشان دادند که موم مایع تزریق شده در فضای بین یک آرایه شش ضلعی معمولی از چوب پنبه های استوانه ای، وقتی سفت و سرد شود، حالت شش ضلعی به خود می گیرد.

موم داغ

این ایده که زنبورها در ابتدا سلول های استوانه ای می سازند، و بعدها تبدیل به یک شش ضلعی می شود، ابتدا توسط چارلز داروین پیشنهاد شده بود. ولی او نمی توانست شواهد قانع کننده ای را برای آن ارائه کند. کاریهالو توضیح می دهد که او و همکارانش ایده خود را از آزمایشی قبلی که بر روی دسته ای از لوله های گرد پلاستیکی انجام داده بودند، گرفتند، که در آن آزمایش، هنگامی که لوله ها حرارت دیده و لرزانده شدند، در نهایت به شکل شش ضلعی در آمدند.

به این ترتیب، شاید چنین به نظر برسد که وقتی زنبورها خانه استوانه ای شکل خود را تولید کردند، دیگر کار خاصی برای انجام دادن ندارند. ولی به نظر می رسد که آنها سازندگان ماهری باشند. برای مثال، آنها می توانند از سر خود به عنوان یک شاقول یا خط تراز استفاده کنند تا انحراف عمودی اندکی را که ممکن است سلول ها از افق پیدا کنند، اندازه گیری کرده تا از بیرون ریختن عسل جلوگیری کنند، و همچنین پهنای دیواره ها را نیز با دقت بسیار زیاد اندازه گیری کنند. آیا قابل تصور است که پس از این همه دقت، آنها دیگر نقش فعالی در شکل گیری شش ضلعی ها از استوانه ها تولید شده بازی نکنند، و بگذارند که کشش سطحی کار را به پایان برساند؟

فیزیک دانی به نام دنیس ویایر از ترینیتی کالج دوبلین که متخصص حباب شناسی است، حدس می زند که احتمالا زنبورها در این قسمت هم نقش کلیدی داشته باشند، هرچند که «کشش سطحی هم باید نقشی داشته باشد».

ویایر می افزاید که اگر دمای داخلی زنبورها برای ذوب شدن موم کافی است، دمای عسل تهیه شده آنها هم همواره نزدیک به دمای ذوب موم خواهد بود، در نتیجه موم در آستانه ذوب قرار خواهد گرفت. این شاید بیش از آن که دستاورد باشد، یک بلا برای آنها باشد».

نوع مطلب : عجایب، علوم، 
برچسب ها : مهندسی، مدرک مهندسی، زنبور عسل، زنبور، عسل، جعلی، مدرک،
لینک های مرتبط :

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic